Slovník pojmov

Bezpečnostné dvere

Základ dverí tvorí rám z tvrdého dreva. Dvere sú ošetrené vnútornou výplňou VS a oceľovým plátom proti prieniku. Sú použité bezpečnostné závesy, ktoré chránia proti vysadeniu.

 

Bezfalcové dvere (teraz STU predtým GF)

Bezfalcové dvere sú dvere s prevedením bez polodrážky. Krídlo dverí lícuje so zárubňou takým spôsobom, že nieje viditeľné žiadne vyčnievanie. Vzniká tak čistý design, ktorý je veľmi vhodné doplniť skrytými pántami Tectus.

 

CPL lamino

CPL (Continuous Pressure Laminate, strednetlaký laminát) je odolný materiál vyrobený na báze laminátovej živice pri vysokej teplote a tlaku. Vydrží viac ako fólia a hodí sa do priestorov so strednou záťažou, ako sú kancelárske priestory či domácnosti. Dvere z CPL laminátu znesú i bežné čistiace prostriedky. Povrchy CPL majú dekory jen ťažko rozoznateľné od pravého dreva, pritom sú však dobre cenové dostupné. Odolnejšou variantou tohoto materiálu je HPL lamino pre skutočne vysoké zaťaženie v úžitkových priestoroch a exteriéroch. Štandardná hrúbka materiálu CPL lamino je u nás 0,4 mm.

 

ČSN = česká technická norma

ČSN je označenie technologických noriem platných v Českej republike. Štandardy podľa ČSN zaisťuje Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

 

Drevotrieska

Drevotrieska je materiál používaný pre výplne dverí pozostávajúcich z lisovaných drevených odštiepkov. Drevotriesková doska (skrátene DTD) môže byť dierovaná (dutinková – označenie RST, RS) alebo pevná (VS) – na tom potom závisí hmotnosť a protihluková odolnosť. Pevnejšou alternatívou drevotriesky je  MDF doska (drevovláknitá doska).

 

Dýha

Dýha je tenká vrstva dreva, u nás 0,7 mm. Používa sa pre dverné povrchy. Na dýhe je patrná kresba dreva, ktorú je možné smerovať vhodným skladaním listov dýhy (FL – fine line dýha – napr. u modelov Royal 2D). Pretože s jedná o pravé drevo, patrí dýha pochopiteľne medzi drahšie materiály. Oproti laminátu (HPL lamino, CPL lamino) je dýha náchylná k strate farby.

 

ESG

ESG je kalené sklo odolné proti bežnému spôsobu rozbitia. Pri rozbití ESG skla dochádza k vytvoreniu malých tupých úlomkov, čím sa znižuje riziko zranenia.

 

Fólia

Fólia je najlacnejší typ povrchu dverí, ktorý je určený k bežnému použitiu. Neznesie nadmernú záťaž napr. v domácnostiach s domácimi zvieratami alebo malými deťmi. Fóliu ponúkame v hrúbke 0,1 mm.

 

HPL lamino

HPL (High Pressure Laminate, vysokotlaký laminát) je materiál vyrobený na báze laminátovej živice pri vysokej teplote a tlaku. Je odolný voči vode, jednoducho umývateľný, odolný voči odreniu i běžným chemickým prípravkom, ako sú dezinfekčné prostriedky. Společne s dlhou životnosťou sú tieto vlastnosti ideálne pre použitie pre interiérové i exteriérové dvere. Povrchy HPL sú len
ťažko rozoznateľné od pravého dreva a sú dobre cenove dostupné. HPL sú odolnejšou variantou materiálu CPL lamino. Štandardná hrúbka materiálu HPL lamino je u nás 0,8 mm.

 

Kalené sklá

Kalenie skla je tepelná úprava skla, ktorá v ňom zmení vnútorné napätie a sklo vďaka nemu získa nové vlastnosti. Proces kalenia spočíva v zohriatí skla a následnom prudkom ochladení. Kalené sklo má vysokú pevnosť v ohybe a odolnosť voči nárazom. Príkladom kaleného skla je sklo ESG.

 

Klimakategórie dverí

Dvere a zárubne nie je vhodné umiestňovať do priestorov, kde teplota nedosahuje minimálne doporučené hodnoty 100C a tam, kde by rozdiel teplôt v priestoroch, ktoré dvere oddeľujú bol väčší ako 100C. Výber klimakategórie by mal byť vždy s ohľadom na klimatickú zátaž dverí. Nižšie nájdete tabuľku doporučených klimatických tried.

Klimakategorie

Kyvné dvere

Kyvné dvere, známejšie pod pojmom „lietačky“ sú najvhodnejším riešením vo veľmi frekventovaných priechodoch napr. v reštauráciach, nemocniciach. Závesy dverí umožňujú otvárenie na obe strany a zaisťujú tak veľmi pohodlný priechod.

 

Lak

Jedná sa o povrchovú úpravu formou nástreku (napr. u bielej) vytvrdzovanú UV žiarením.

 

Masív

Masívne drevo, teda pravé drevo, je najnákladnejšou, ale tiež najkrásnejšou materiálovou variantou ako pre povrchy dverí, tak pre dverné korpusy. Ako dverné korpusy sa alternatívne miesto masívu môžu použiť drevovláknité dosky (MDF). U nás pre výrobu masívnych dverí je na korpus používané drevo smrekové v hrúbke 26 mm. Vrchná taktiež masívna doska je v hr. cca 7 mm a naglejka je v hr. 20 mm.

 

MDF

MDF (Medium Density Fibreboard, stredne zhuštená drevovláknitá doska) je pre materiály dverných korpusov lacnejšou alternatívou masívneho dreva. Je vyrobená z drevných vlákien. Povrchová úprava môže byť prevedená lamináciou (CPL lamino, HPL lamino), dýhovaním apod. Rozdiel oproti drevotrieske je v tom, že sa MDF doska vyrába za mokra, drevné častice sú menšie a hustejšie a celok je teda silnejší a mohutnejší ako drevotrieska.

 

Otočné dvere

Bežné otočné dvere sú zavesené na pántoch a otvárajú sa do miestnosti, takže je potrebné počítať s priestorom pre ich otvorenie. Môžu byť lavostranné alebo pravostranné. Lavopravosť dverí určujeme podľa pozície pántov a podľa toho, ktorou rukou dvere otvárame. Pokiaľ sú pánty z pohľadovej strany vpravo a otvárame ich pravou rukou, jedná sa o dvere pravé, pokiaľ sú pánty
z pohľadovej strany vľavo a otvárame ich ľavou rukou, jedná sa o dvere ľavé.

 

Polodrážka

Polodrážka je druh profilu dverí a ich rámov. Tvarom pripomína schod. Polodrážka sa používa napr. pre nasadenie skla, pričom sklo do polodrážky tesne zapadne.

 

Postforming

Termín „postforming“ označuje postup ohýbania laminátu do kriviek po samotnom nalaminovaní na podklad. Vzniknuté zakrivené hrany sú esteticky atraktívnejšie ako ostré prechodové hrany.

 

Posuvné dvere

Posuvné dvere môžu byť realizované ako na stene (prevedenie na stenu), tak i do stavebného puzdra a to zabudovaného do muriva alebo do sadrokartónu. S touto variantou je treba počítať už pri stavbe či rekonštrukcii.

 

Protipožiarne dvere (označení EW30D3)

Protipožiarne dvere možno použiť ako interiérové dvere i ako vstupné dvere – všade tam, kde ich z bezpečnostných dôvodov vyžaduje norma. Protipožiarne dvere vykazujú odolnosť EW30D3, to znamená, že odolajú požiaru 30 min.

 

Relatívna vlhkosť

Relatívna vlhkosť vzduchu udává pomer medzi okamžitým množstvom vodných pár vo vzduchu a množstvom pár, ktoré by mal vzduch pri rovnakom tlaku a teplote pri plnom nasýtení. Udáva sa v percentách (%). Na stavbe je nutné zabezpečiť, aby maximálna relatívna vlhkosť vzduchu neprekročila 50 %.

 

Vnútorná výplň RST

Vnútornú štruktúru dverí tvorí rošt z odľahčenej drevotriesky.

 KRIDLO-RST

 

 

 

Vnútorná štruktúra RS

Vnútornú štruktúru dverí tvorí odľahčená drevotriesková výplň.

 

kŘÍDLO-RS

 

 

 

 

Vnútorná výplň VS

Vnútornú štruktúru dverí tvorí plná drevotriesková výplň.

kridlo_vs

 

 

 

 

Voština = WABE

Voština je najľahší, ale najmenej kvalitný materiál vnútornej výplne dverí. Pozostáva z mriežky z tuhého papieru v tvare včelích plastov. Má veľmi nízku protihlukovú odolnosť.

KRIDLO-wabe